Student

Sociální bezpečí a prevence nežádoucího jednání

Vysoká škola polytechnická Jihlava se zapojila do projektu v rámci CRP MŠMT: Prevence neetického jednání na akademické půdě a podpora kompetencí v péči o oběti, 2023, který si klade za cíl upozornit na rizika a představit možná preventivní opatření sociálně problematických a nebezpečných situací. 

Výstupem projektu je série 4 edukačních videí s názvem Nemusíš – můžeš! Jednotlivé epizody představují modelové situace, před kterými není radno zavírat oči. Závěr je vždy doplněn o vysvětlení odborníků, proč demonstrované chování nelze akceptovat nejen ve vysokoškolském prostředí, nýbrž v reálném životě.

Něco za něco

Jen si to představte. Dostanete nabídku, kterou cítíte, že chcete z různých důvodů odmítnout. Ale zároveň cítíte silné obavy z toho, co by takové odmítnutí mohlo přinést. Jste si totiž vědomi, že nabízející má zdánlivě trumfy v kapse: vyšší postavení, renomé a není zvyklý/á být odmítnut/a. Nahraná situace z videa “Něco za něco” demonstruje mocenské postavení a vliv na jedné straně a obavy z následků odmítnutí na straně druhé. V reálném životě se každý z nás do podobné situace může dostat kdykoli, ač okolnosti mohou být pokaždé jiné. Jak se zachovat a na co si dát pozor?
 
 

Mě se to netýká

V práci nebo klidně na ulici se můžete dostat do situace, která vám nepřijde v pořádku. Přítomnost pasivního svědka, známého také jako "bystander", má klíčový význam. Proč bychom měli ve vypjaté situaci zasáhnout? Proč by to nemohl udělat někdo jiný? Bohužel, jestliže nezareagujeme my, je pravděpodobné, že se nikdo jiný neozve... A právě my jsme ti, kdo mohou v dané situaci zasáhnout a někomu pomoci.

 

Byla to jen fotka

Pevné mezilidské vztahy jsou založené na vzájemné důvěře a dobré víře. V životě však mohou nastat situace, kdy se důvěřivý člověk může dostat do problémů. Například sdílením citlivých informací, jako jsou intimní fotografie, s nevhodným člověkem, který v takové situaci získává nad důvěřivým člověkem až příliš velkou moc…

 

Ne znamená ne

„NE!” Jedním z prvních slov malého dítěte je slovo, kterým vyjadřuje nesouhlas a snad i nelibost s okolními návrhy. Když dospějeme, hranice slova NE se pro některé záhadně zastřou nejasnostmi. Přitom význam slova NE zůstává: je vyjádřením nesouhlasu, nelibosti, vymezením hranic a jasným definováním vlastního bezpečného prostoru. Jakékoli další akce za slovem “NE” často vyvolávají nepříjemné situace, nehezké vzpomínky a bohužel vytvářejí z těchto situací oběti, které si nesou následky po celý život.

 

Schránka důvěry

Chcete anonymně podat podnět nebo připomínku, která se týká VŠPJ? Schránka důvěry je fyzicky umístěna ve vestibulu školy u výklenku Studijního oddělení VŠPJ. Pokud upřednostňujete elektronickou formu, vyplňte formulář v Informačním systému VŠPJ či pošlete e-mail na schranka.duvery@vspj.cz. Informace jsou považovány za důvěrné.


Akademická psychologická poradna

Dle individuální domluvy na níže uvedeném kontaktu či prostřednictvím rezervačního systému zde jsou k dispozici poradenské služby: 

Mgr. Hana Vláčilová, psycholog
 
Telefon:        567 141 104
Mobil:        778 412 857
E-mail:           hana.vlacilova@vspj.cz
Místnost č.:   2N010, modré křídlo

„Mít odvahu vyhledat pomoc – to je cesta moudrosti a vnitřní síly.“

Spojte se s námi

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz

Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz


Moment prosím...