O škole
Navigace
Publikováno: 4. 10. 2024 09:23
Autor: Mgr. Ondřej Vítů

VŠPJ byla během Noci vědců svědkem neuvěřitelných proměn

Na Vysoké škole polytechnické Jihlava se v pátek 27. září 2024 již počtvrté uskutečnila Noc vědců. Všem zájemcům nabídla jediná vysoka škola se sídlem v Kraji Vysočina bohatý program na téma proměny, které bylo letos zvoleno u příležitosti 100 let od úmrtí Franze Kafky. Vědecko-popularizační akce, během které vědecká a výzkumná pracoviště a další instituce v desítkách českých měst a obcí zpřístupňují ve večerních hodinách své prostory široké veřejnosti, přilákala na VŠPJ okolo 700 návštěvníků.

1110.jpg

Na VŠPJ se dveře všem zájemcům o vědu otevřely již v 16:30, přičemž od 17:00 na ně čekaly první programové položky zaměřené na proměny širokého spektra různých oborů. Neuvěřitelným fenoménem, který prochází překotnými proměnami doslova ze dne na den, je umělá inteligence. A na VŠPJ bylo tomuto fenoménu věnováno hned několik bodů programu. Rozmanité vizuální možnosti umělé inteligence mohli návštěvníci prozkoumat například v AI fotokoutku, který speciálně pro Noc vědců připravily akademické pracovnice Katedry ekonomických studií VŠPJ. Příležitost dozvědět se více o základech AI, strojového učení a neuronových sítí pak přinesla přednáška Ing. Jana Mittnera, Ph.D., z Katedry technických studií VŠPJ s názvem Jak AI a neuronové sítě proměňují současnost. V rámci prezentace Ing. Michala Brožka ze společnosti Bosch Powertrain s.r.o. s názvem Detekce kvality svárů s využitím AI se zase na vlastní oči mohli podívat, jak je možné využít umělou inteligenci při praktických aplikacích v průmyslu.

Umělou inteligencí se ve své práci zabývá také teoretický informatik a psycholog Dr. Filip Děchtěrenko z katedry matematiky. Pro letošní Noc vědců se však rozhodl zaměřit na trochu jiné téma. V jeho přednášce s názvem Proměny měření lidské duše, která se uskutečnila v aule výukového centra, se tak návštěvníci mohli podívat do fascinujícího světa psychologického testování, které nám pomáhá nahlédnout do tajů lidské mysli. Do auly výukového centra VŠPJ zavítali návštěvníci také na přednášku rektora VŠPJ Zdeňka Horáka, během které se mohli seznámit se s netradičním oborem forenzní biomechaniky využívající speciální postupy a metody pro objasňování závažných násilných činů nebo nehod. Společně tak prošetřili dávný případ pádu Jana Masaryka z okna Černínského paláce, zjistili, co se stalo/nestalo v Egyptské Hurgádě nebo kdo řídil vozidlo v době dopravní nehody.

Do Noci vědců na VŠPJ se zapojila i katedra zdravotnických studií, jejíž prostory a vybavení prošly v letošním roce výraznými proměnami. Návštěvníci měli možnost zavítat například do nové simulační učebny porodního sálu. Během prohlídky se mohli seznámit s unikátními modely novorozenců, které simulující důležité životní funkce a jsou propojeny s monitorovacími systémy. Otevřena byla také nová simulační učebna jednotky intenzivní péče, ve které se studující katedry zdravotnických studií připravují na náročné situace, jež je mohou potkat během budoucí kariéry ve zdravotnictví. Přednáška s názvem Jak na první pomoc při dušení zase seznámila zájemce s postupy, které mohou znamenat zásadní proměnu v kritickém okamžiku a pomoci zachránit život. Bylo také možné se na chvíli proměnit ve zdravotnický personál a vyzkoušet si odběr krve nebo resuscitaci dospělého člověka či novorozence.

Již tradičně na Noci vědců na VŠPJ nechyběla katedra technických studií s bohatou nabídkou komentovaných prohlídek i přednášek. O neuvěřitelném pokroku v oblasti digitalizace se mohli návštěvníci dozvědět během přednášky Dr. Jakuba Novotného z katedry technických studií s názvem Digitalizace proměn – proměny digitalizace. Zájemci mohli také navštívit novou laboratoř automatizace, výukovou továrnu CP Factory nebo novou laboratoř 3D tisku. Obdobně jako v minulých letech bylo také možné se vydat na střechu budovy VŠPJ, kde je umístěna meteorologická stanice sledující neustálé proměny počasí. Byla prezentována také nově založená a otevřená laboratoř Mechaniky tekutin a Termomechaniky, která má hlubší význam z pohledu rozšíření jak vzdělávacích, tak výzkumných aktivit v uvedených oblastech se silnou podporou elektromagnetických aplikací jako je indukční ohřev a technika plazmatu v širším kontextu.

Ani ostatní katedry VŠPJ nezůstaly na letošní Noci vědců stranou. Vůbec poprvé se do Noci vědců zapojila katedra cestovního ruchu. Ta ve spolupráci s Cestovní kanceláří VŠPJ připravila unikátní prohlídku města, které se i přes značnou nepřízeň počasí zúčastnilo mnoho statečných zájemců o historii a architekturu města. Katedra sociální práce zase nabídla jedinečnou příležitost vyzkoušet si tzv. "opilé" brýle a sledovat, jak dokáže alkohol zcela proměnit naše smyslové vnímání i pohybové a intelektuální schopnosti. Fascinující proměnu pohledu na svět poskytl také seminář Jak zlatý řez proměňuje svět, kterou pro Noc vědců připravila Ing. Stanislava Dvořáková, Ph.D., z katedry matematiky ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků. Kabinet sportů pak zprostředkoval seznámení systémem QUALISYS, který dovede monitorovat kvalitu pohybu a pohybového ústrojí.

Nově se Noc vědců, která byla letos podpořena programem Evropské unie Marie Skłodowska Curie Actions s projektem METAMORPHOSIS v rámci výzvy HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01, pokusila k vědě přitáhnout i děti a zájemce z odlehlejších koutů Kraje Vysočina. Unikátní možnost dopravit se zdarma do Jihlavy a zpět, prožít Noc vědců a dozvědět se více o vědě a výzkumu v krajském městě Vysočiny využilo téměř 50 žákyň a žáků a jejich učitelek ze ZŠ a MŠ Bohdalov.

 

Spojte se s námi

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz

Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz


Moment prosím...