Posluchačům U3V vzdělávacích programů Judaistika a Genealogie se dostalo mimořádné příležitosti rozšířit si vědomosti z oblasti židovství i nahlédnout do historie do válečného období. Mgr. Kateřina Beerová z Židovského muzea Praha obohatila ve středu 13. března 2024 posluchače o specifické tradice a obyčeje tohoto monoteistického náboženství a dotkla se i problematiky současného antisemitismu. Veřejnost i účastníci kurzu Genealogie kvitovali v úterý 19. března také další mimořádnou přednášku na témata vojenské služby předchozích generací vedenou Mgr. Lukášem Lexou, Ph.D., z Moravského zemského muzea v Brně.
Dne 13. března 2024 přijala pozvání Mgr. Kateřina Beerová, programová pracovnice pro vzdělávání Židovského muzea Praha, která posluchačům kurzu Judaistika rozšířila vědomosti z oblasti židovství – monoteistického náboženství, které má velké množství specifických tradic a zvyků. Mgr. Beerová seznámila posluchače s posláním prestižní organizace Židovského muzea Praha, poutavě vyprávěla o historii Židů v Čechách a upozornila na nejzajímavější židovské památky v naší zemi. V druhé části přednášky se zabývala otázkou antisemitismu v současné době, lidskými stereotypy a nastínila posluchačům praktickou orientaci ve vyhledávání antisemitistických incidentů na internetu.
V následujícím týdnu dne 19. března 2024 proběhla v historické aule VŠPJ druhá zajímavá přednáška, a to pro více něž 60 posluchačů (nejen z kurzu Genealogie). Mgr. Lukáš Lexa, Ph.D., historik-kurátor Moravského zemského muzea v Brně se specializací na oblast ozbrojených sil a válečných konfliktů let 1914–1945, prezentoval přednášku "Po stopách předků v uniformě", která byla určena především zájemcům o tématiku vojenské služby předchozích generací. Během přednášky byli posluchači seznámeni s klíčovými zdroji pro získávání informací o osudech předků ve světových válkách a jejich službě v ozbrojených složkách v první polovině 20. století. Dr. Lexa poskytl posluchačům praktické informace pro hledání vojenských záznamů v archivech a představil ukázky vybraných vojenských dokumentů. Přednáška byla posluchači přijata s velkým uznáním.
Organizační tým Centra celoživotního vzdělávání VŠPJ děkuje za zajímavé zpestření vzdělávacích programů U3V jeho hlavním organizátorkám – lektorce kurzu Judaistika Mgr. Petře Čejka a Ing. Lence Lízalové, Ph.D., která pokračuje v rodinné tradici a po svých rodičích převzala roli hlavní lektorky kurzu Genealogie, který je na VŠPJ nabízen seniorům již od roku 2010.
Autor textu: Marie Marek, vedoucí Centra celoživotního vzdělávání VŠPJ
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401
Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg
Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz
Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz