Týden Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Plynule navazuje na úspěšný Týden vědy a techniky AV ČR. Festival, jehož 3. ročník proběhne v termínu od 6. do 12. listopadu 2023, je určen jak studentům středních škol, pro které jsou připraveny především přednášky a exkurze v dopoledních hodinách, tak i široké veřejnosti, na kterou cílí program v odpoledních a večerních časech.
Na Vysoké škole polytechnické Jihlava odstartuje série přednášek spojená s Týdnem AV ČR v úterý 7. listopadu, a to v zasedací místnosti školy. Od 14.00 se zde uskuteční přednáška Ing. Ivana Krejčího, CSc., s názvem Když atomy tančí. Během ní posluchačům vysvětlí, jaké jsou principy a podmínky jevu nukleární magnetické rezonance. Přiblíží také, jak se chová vektor magnetizace a jaké možnosti využití nabízí v analytické chemii nebo jako populární zobrazovací metoda v lékařství, nebo co je to pulzní programátor.
Ve středu 8. listopadu čeká zájemce o vědu, výzkum a techniku blok dvou přednášek, které proběhnou v historické aule. Od 14.00 se mohou návštěvníci zúčastnit přednášky s názvem Teorie vs. experiment, ve které prof. Miloslav Okrouhlík objasní vztah mezi teoretickými modely fyzikálních jevů a jejich experimentálním ověřením ve fyzikální realitě. V 15.00 pak bude následovat přednáška vedoucího katedry technických studií doc. Radka Kolmana s názvem Chytré materiály v technické praxi. „Chytré materiály vykazují vlastnosti, které lze významně měnit kontrolovaným způsobem vnějšími podněty, například mechanickým napětím nebo elektrickým či magnetickým polem. Řadí se mezi ně piezoelektrické materiály, slitiny s tvarovou pamětí, elektro-aktivní hydrogeny, nebo například magnetostrikční tekutiny,“ uvádí doc. Radek Kolman a dále pokračuje: „V rámci přednášky pro Týden AV ČR představím jejich současné využití v biomechanice, vesmírných aplikací, sběru a přeměně energie včetně soft robotiky.“
Také ve čtvrtek 9. listopadu budou moci nadšenci do vědy zavítat do historické auly, kde bude série přednášek u příležitosti Týdne AV ČR na VŠPJ v 15.00 zakončena prezentací s názvem Analýza pohybu a její využití při diagnostice pohybového systému člověka. Prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost Ing. Miloslav Vilímek, Ph.D., se během ní pokusí odpovědět, co je to analýza pohybu a jaký byl její vývoj od historie až po současnost. Ukáže také možnosti jednotlivých systémů „Motion capture“ s pasivními i aktivními markery a představí jejich využití v kinematografii, sportu, diagnostice, technické a chirurgické praxi. Bude také demonstrováno, že s dalšími synchronními měřeními je reálné využít výstupy analýzy pohybu jako vstupy do stanovení zatížení svalově kosterního systému člověka.
úterý 7/11/2023 Zasedací místnost VŠPJ
14.00 Když atomy tančí (přednáška Ing. Ivana Krejčího, CSc.)
středa 8/11/2023 Historická aula VŠPJ
14.00 Teorie vs. Experiment (přednáška prof. Ing. Miloslava Okrouhlíka, CSc.)
15.00 Chytré materiály v technické praxi (přednáška doc. Ing. Radka Kolmana, Ph.D.)
čtvrtek 9/11/2023 Historická aula VŠPJ
15.00 Analýza pohybu a její využití při diagnostice pohybového systému člověka (přednáška Ing. Miloslava Vilímka, Ph.D.)
Vstup na všechny přednášky je zdarma.
Bližší informace o Týdnu AV ČR včetně programu dalších zapojených institucí naleznete ZDE.
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401
Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg
Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz
Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz