O škole
Navigace
Publikováno: 26. 9. 2022 05:34
Autor: IS IS

Návštěvníci Noci vědců v Jihlavě zapojí všechny smysly

Také v krajském městě Vysočiny nabídne jedna z největších vědecko-popularizačních akcí v České republice v pátek 30. září 2022 bohatý program na téma „Všemi smysly“. Již podruhé zpřístupní během Noci vědců své prostory široké veřejnosti Vysoká škola polytechnická Jihlava. Pozorování Slunce a noční oblohy i nevšední fyzikální experimenty představí tradiční účastník Noci vědců, Jihlavská astronomická společnost. Premiérově se do Noci vědců zapojí také Gymnázium Jihlava.

Také v krajském městě Vysočiny nabídne jedna z největších vědecko-popularizačních akcí v České republice v pátek 30. září 2022 bohatý program na téma „Všemi smysly“. Již podruhé zpřístupní během Noci vědců své prostory široké veřejnosti Vysoká škola polytechnická Jihlava. Pozorování Slunce a noční oblohy i nevšední fyzikální experimenty představí tradiční účastník Noci vědců, Jihlavská astronomická společnost. Premiérově se do Noci vědců zapojí také jihlavské gymnázium.

Astronomové představí pozorování Slunce i fyzikální pokusy

Pestrý program Noci vědců v Jihlavě odstartuje ve 14.00 na vyhlídkové terase Brány Matky Boží. Jihlavská astronomická společnost, která se do Noci vědců pravidelně zapojuje již od roku 2006, zde nabídne komentované pozorování Slunce astronomickými dalekohledy se speciálními filtry. Návštěvníci tak budou moct spatřit sluneční skvrny, erupce a další jevy. Část programu, který si pro Noc vědců připravila Jihlavská astronomická společnost, se uskuteční také před Výukovým centrem Vysoké školy polytechnické Jihlava. Návštěvníci se zde budou moct stát od 17.00 svědky fyzikálních pokusů a všemi smysly se například přesvědčit, jak funguje lidské oko a jak dalekohled, poslechnout si, co najdeme uvnitř lidského ucha, a mnoho dalšího. Ve 21.00 se jihlavští astronomové přesunou zpět na Bánu Matky Boží, kde zahájí závěrečné pozorování noční oblohy největším dalekohledem na Vysočině.

Nahlédněte do tajů mikrosvěta

Koho by nelákalo spatřit tajemná zákoutí mikrosvěta, která jsou kvůli své nepatrné velikosti lidskému oku za běžných okolností neviditelná? Během Noci vědců na Vysoké škole polytechnické Jihlava zprostředkuje tento neobvyklý pohled unikátní optodigitální mikroskop, kterým je vybavena laboratoř experimentálních měření na katedře technických studií. Návštěvníci se na vlastní kůži přesvědčí o tom, že tento mikroskop může být v mikrosvětě nejenom naším zrakem, ale dovede nahradit i další ze smyslů! Dokáže totiž odhalit nerovnosti v povrchové struktuře materiálu, a podobně jako hmat tak poskytnout informaci o tom, jak moc je povrch jemný, nebo naopak drsný.

Zjistěte, jak jste na tom se svým sluchem

Katedra sociální práce VŠPJ během Noci vědců umožní návštěvníkům zjistit, jak jsou na tom s kvalitou svého sluchu. V laboratoři zpracování signálu a multimédií totiž bude možné nechat si změřit sluch pomocí mobilní aplikace, která slouží k orientačnímu posouzení existence sluchové vady. Tato unikátní mobilní aplikace vznikla na jihlavské vysoké škole ve spolupráci katedry sociální práce a katedry technických studií a v současné době je využívána k odhalování sluchových vad hned v několika zařízeních sociální péče. Návštěvníci si budou moct také vyzkoušet, jaké to je během několika vteřin zestárnout, a to díky gerontoobleku. Ten dokonale simuluje nejenom omezenou pohyblivost, ale například i zhoršené vidění a sluch nebo třes v rukou. Dovede tak věrně navodit iluzi stáří a svému nositeli umožní vžít se do každodenních pocitů starších nebo těžce nemocných lidí. Jak zrádný vliv může mít na naše smyslové vnímání alkohol, zase přiblíží slalom s „opilými brýlemi“.

Poznejte každodenní svět lidí se zrakovým postižením

Do Noci vědců na Vysoké škole polytechnické Jihlava se letos zapojí také TyfloCentrum Jihlava. Tato nestátní nezisková organizace, která se věnuje pomoci nevidomým a slabozrakým občanům, nabídne návštěvníkům hned několik aktivit, které přiblíží, s čím se každodenně potýkají zrakově postižení. Zajímá vás, jestli se zvládnete se orientovat jen podle svého sluchu? To budete moci zjistit během soutěže ve zvukové střelbě, nezvyklé disciplíně, která slouží k rozvoji sluchového vnímání, díky čemuž pomáhá posilovat prostorovou orientaci u nevidomých a zrakově postižených. S jakými překážkami se při svém pohybu potýkají nevidomí a zrakově postižení? Alespoň částečnou představu budete moci získat díky možnosti vyzkoušet si chůzi s bílou holí. Pracovníci TyfloCentra Jihlava budou po celou dobu konání Noci vědců také přítomni u svého stanoviště v prostorách výukového centra. Zde Vás rádi seznámí s kompenzačními pomůckami, které nevidomí lidé využívají při vykonávání pro většinu z nás zcela běžných činností, jako je například vaření nebo telefonování. Budete se jich také moct zeptat na cokoliv, co Vás v souvislosti se světem lidí se zrakovým postižením zajímá. Anebo třeba hravou formou zjistit, jak zdatný máte čich, jeden ze smyslů, který zrakově postiženým pomáhá zvládat každodenní situace.

Jak ošálit smysly pomocí grafů a statistik?

Přestože na našich smyslech doslova závisí naše přežití, někdy nás mohou vjemy, které nám smysly zprostředkovávají, také nepěkně klamat. Ve své přednášce s názvem Jak ošálit smysly pomocí grafů a statistik, která se uskuteční v historické aule VŠPJ, vás o tom přesvědčí Dr. Filip Děchtěrenko, teoretický informatik a psycholog, který působí na Katedře matematiky VŠPJ a v Psychologickém ústavu Akademie věd ČR a ve svém výzkumu se zabývá zrakovým vnímáním, lidskou pamětí a pozorností s využitím umělých neuronových sítí.

Průmysl 4.0 i terapie uměním

Během Noci vědců na Vysoké škole polytechnické Jihlava toho čeká návštěvníky ještě mnohem více. Nahlédnout pod pokličku toho, jak funguje moderní průmyslová výroba umožní jedna ze tří prohlídek suterénu výukového centra, ve kterém se nachází unikátní laboratoř vybavená linkou Cyber-Physical Factory simulující výrobní postupy využívané v Průmyslu 4.0. Léčebný potenciál umění představí workshopy zaměřené na muzikoterapii a výtvarnou terapii pod vedením lektorek kurzu arteterapie, který je na VŠPJ realizován pod záštitou katedry sociální práce v rámci celoživotního vzdělávání. Kromě toho budou moct návštěvníci všemi smysly poznat, jak funguje 3D tisk, nahlédnout do moderních učeben, ve kterých probíhá výuka zdravotnických předmětů, posílit svoji finanční gramotnost díky on-line hře, seznámit se se senzory a kamerami, které fungují jako smysly meteorologické stanice umístěné na střeše školy, nebo třeba s pomocí monitorovacího systému Qualisys na vlastní kůži zjistit, jak jsou na tom s kvalitou svého pohybu.

Noc vědců na VŠPJ také online

Ani ti, kteří z nějakého důvodu nebudou moct navštívit v den konání Noci vědců Vysokou školu polytechnickou Jihlava, nemusí zoufat. Kromě prezenčního programu v prostorách školy bude 30. září spuštěn také online program. Ten nabídne například speciální epizody podcastu z VŠPJ Polytechnicast, video nebo soutěže.

Gymnázium Jihlava láká do své badatelny

Vůbec poprvé se Noci vědců zúčastní také jihlavské gymnázium. Doslova přes ulici od Vysoké školy polytechnické Jihlava budou návštěvníci moct zavítat do badatelny, která se nachází v přístavbě nad spojovacím krčkem mezi oběma provozními budovami Gymnázia Jihlava. Zde je čeká například přednáška o leteckém inženýrství nebo počítačových vědách i komentované ukázky věnované hydromechanice nebo elektrochemii.

Kompletní program Noci vědců v Jihlavě naleznete na www.nocvedcu.cz/jihlava.

 

Spojte se s námi

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz

Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz


Moment prosím...