O škole
Navigace
Publikováno: 30. 3. 2022 02:52
Autor: IS IS

Dubnový POLYFiK se bude věnovat soužití lidí s roboty

Dubnové promítání filmového klubu POLYFiK, které se uskuteční v úterý 5. dubna 2022 od 15.00 hod., se blíže zaměří na problematiku umělé inteligence. Diváci se mohou těšit na dokumentární film Ahoj, robote, po jehož skončení bude následovat přednáška Mgr. et Mgr. Filipa Děchtěrenka, Ph.D., s názvem Kdy budou počítače myslet?

Humanoidní roboti se začleňují do života na planetě stále více. Pracují na recepcích, v obchodních centrech nebo jako kuchaři či turističtí průvodci. A pomalu se vkrádají i do našich každodenních osobních životů…

Právě problematice soužití lidí s umělou inteligencí se bude věnovat dubnový POLYFiK, který se uskuteční v úterý 5. dubna 2022 od 15.00 hod. v zasedací místnosti vedle historické auly VŠPJ. V rámci třetího promítání nového filmového klubu VŠPJ se mohou diváci těšit na německý dokumentární film Ahoj, robote, po jehož skončení bude následovat přednáška Mgr. et Mgr. Filipa Děchtěrenka, Ph.D., s názvem Kdy budou počítače myslet?

Ahoj, Robote

Režie: Isa Willinger

Země původu: Německo

Rok výroby: 2019

Mladý Texasan Chuck a japonská starší dáma Sakuraj mají jedno společné – trpí samotou. Chuck si rodinu ještě nezaložil, na Sakuraj nemají děti a vnoučata tolik času. Do života obou nyní proniká nečekaný přírůstek – robot vybavený umělou inteligencí, jenž jim má dělat společnost. Dokonalá žena a věčné dítě se pokusí nahradit prázdná místa. Vzniklé interakce se pohybují na hraně komedie a tísnivosti. Je hledání blízkosti u stále ještě nemotorných programů neetické a zoufalé, nebo jsou hrdinové dokumentu jen o pár let napřed? Bude vztah s dokonalou umělou inteligencí stejně hodnotný jako s druhou lidskou bytostí?

Kdy budou počítače myslet?
 
Co vlastně znamená, že počítač umí myslet? Je inteligence to samé jako vědomí? Vysvětlíme si, co dokáže (zatím) jen člověk, co počítače a co už zvládají roboti. Dozvíme se, jak se testuje, že se jedná o skutečnou inteligenci, a ne pouze předstíranou. Podíváme se prostě na to, jak může vypadat soužití umělé inteligence a lidí se všemi klady i zápory.
 
Mgr. et Mgr. Filip Děchtěrenko, Ph.D.
(Katedra matematiky VŠPJ)
 
Vystudovaný teoretický informatik a psycholog. Ve svém výzkumu se zabývá lidskou pamětí a pozorností s využitím umělých neuronových sítí. Podílí se na několika dalších projektech jako metodolog a statistik.
 

Vstup na promítání i následnou přednášku je zdarma. Kapacita je omezená, doporučujeme proto rezervovat si místo prostřednictvím formuláře ZDE.

Spojte se s námi

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz

Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz


Moment prosím...