Vysoká škola polytechnická Jihlava získala rozhodnutím Evropské komise listinu Erasmus Charter for Higher Education pro období 2021–2027 (ECHE) (ke stažení zde), která ji opravňuje k účasti v programu Erasmus+.
Celonárodní osvětová kampaň představující nové období programu Erasmus+ 2021-2027 je ke zhlédnutí zde.
ERASMUS ID kód VŠPJ: CZ JIHLAVA02
Vysokoškolské instituce, které se chtějí zapojit do projektu mobility pro vysokoškolské studenty a pracovníky, musí být držitelem platné listiny programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání (Erasmus Charter for Higher Education, ECHE).
Podporované aktivity
Mobility osob jsou rozděleny na
Jaké organizace se mohou do aktivity zapojit?
Mobilita studentů na studijní pobyt:
Mobilita studentů na praktickou stáž:
Mobilita zaměstnanců na výukový pobyt:
Mobilita zaměstnanců na školení:
Státy zapojené do programu Erasmus+
Více informací naleznete v Příručce k programu Erasmus+.
(Zdroj: http://www.dzs.cz)
Program Erasmus+: Erasmus+ je zaměřen na vysokoškolské vzdělávání, spolupráci mezi vysokoškolskými institucemi, na odborné vzdělávání na vysokoškolské úrovni a spolupráci mezi vysokoškolskými institucemi a podniky. Program je určen především pro studenty, pedagogy a zaměstnance vysokoškolských institucí, ale i pro školitele z podniků a dalších subjektů.
Do programu Erasmus+ se mohou zapojit české veřejné, státní a soukromé vysoké školy (VŠ) a také vyšší odborné školy (VOŠ), které vlastní Listinu programu Erasmus pro vysokoškolské vzdělávání ECHE (Erasmus Charter for Higher Education), kterou Evropská komise opravňuje vysokoškolskou instituci k účasti v programu Erasmus+.
Program Erasmus+ nabízí studentům dva typy aktivit:
Studijní pobyt na zahraniční vysokoškolské instituci
Praktická stáž v zahraničním podniku či organizaci
Absolventská stáž
BIP
Student může absolvovat studijní pobyt či praktickou stáž v zahraničí v součtu v celkové délce maximálně 12 měsíců za studijní cyklus (bakalářský, magisterský, doktorský). Může tedy absolvovat např. 6 měsíců studijního pobytu a 6 měsíců praktické stáže, či např. celých 12 měsíců praktické stáže. Vždy však platí limit 12 měsíců v jednom studijním cyklu. Měsíce absolvované pod hlavičkou předchozího Programu celoživotního učení/Erasmus ve stejném studijním cyklu se do této doby započítávají. Pro víceleté (např. pětileté) magisterské programy je tato maximální dotace na studijní pobyt/praktickou stáž ve výši 24 měsíců. |
Kdo se může zapojit – podmínky:
Kam můžete vyjet:
Studijní pobyty i praktické stáže mohou studenti českých vysokých a vyšších odborných škol realizovat pouze v programových zemích mimo ČR a zemi svého pobytu. Do programu Erasmus+ jsou v současnosti zapojeny tyto státy:
Jak se do programu přihlásit:
O aktuálních výzvách k podávání přihlášek a podmínkách výběrového řízení do programu Erasmus+ informuje mezinárodní oddělení formou vzkazů v IS.
Finanční podmínky:
Na základě uzavření účastnické smlouvy student obdrží stipendium, které je stejné pro všechny studenty vyjíždějící z České republiky na studijní pobyt či praktickou stáž v rámci programu Erasmus+. Stipendium je chápáno jako příspěvek na zvýšené životní náklady v zahraničí, předpokládá se tedy určitá finanční spoluúčast studenta. Výše stipendia za měsíc je pevně dána. Schválené sazby pro mobility financované z Výzvy 2023:
stát | studijní pobyt | praktická stáž* |
Dánsko, Finsko, Island, Irsko, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Norsko, Švédsko, Belgie, Francie, Itálie, Kypr, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko | 600 EUR/měsíc** | 750 EUR/měsíc |
Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko, Slovensko, Severní Makedonie, Turecko | 480 EUR/měsíc | 630 EUR/měsíc |
* včetně finančního navýšení na stáž; **měsíc=30 dní
Více informací ke stipendiu pro účastníky se specifickými potřebami naleznete zde.
Navýšení sazby stipendia ze socio-ekonomických důvodů:
nárok na navýšení Erasmus+ stipendia ze socio-ekonomických důvodů má student, který:
Skutečnosti, na základě kterých student žádá o navýšení, je potřeba doložit (nárok na přídavek na dítě, soc. stipendium, potvrzení k dětem/závislým osobám).
O navýšení stipendia žádá student pouze před začátkem mobility a nárok dokládá příslušnými podklady (nárok na přídavek na dítě, soc. stipendium, potvrzení k dětem/závislým osobám; u potvrzení o přídavku na dítě za poslední ukončené čtvrtletí).
Nárok na navýšení má pak student po celou dobu mobility. O toto navýšení nelze žádat po zahájení mobility.
Délka mobility a výpočet stipendia
Je-li předpokládaná doba pobytu delší, než je uvedeno v účastnické smlouvě, může příjemce:
- buď vystavit dodatek k účastnické smlouvě během období mobility v zahraničí s ohledem na delší dobu pobytu, za předpokladu, že mu to zbývající část grantu dovolí,
- nebo s účastníkem během období mobility v zahraničí dohodnout, že další dny pobytu navíc budou považovány za období „nulového grantu“, tedy nehrazené z prostředků grantu,
- částku grantu nelze zvyšovat po ukončení mobility.
- Pokud je potvrzená doba pobytu delší, než je uvedeno v účastnické smlouvě, budou všechny dny navíc považovány za období „nulového grantu“.
Za podmínky, že nebude dotčena minimální uznatelná délka mobility, je-li potvrzená délka pobytu kratší než délka uvedená v účastnické smlouvě,
příjemce grantu bude jednat následovně:
- Je-li rozdíl mezi potvrzenou délkou pobytu a délkou pobytu uvedenou v účastnické smlouvě více než 5 dní, příjemce grantu musí uvést do nástroje
Mobility Tool+ délku pobytu uvedenou na potvrzení (tj. datum začátku a konce mobility uvedené v Transcript of Records / Traineeship Certificate) a
přepočítat výši stipendia.
- V opačném případě, tj. je-li rozdíl 5 dní a méně, příjemce grantu zaznamená v nástroji Mobility Tool+ období uvedené v účastnické smlouvě (tj. výši stipendia není třeba přepočítat).
V případě přerušení pobytu se doba tohoto přerušení nezapočítává do grantu na pobytové náklady.
V případě odstoupení účastníka od účastnické smlouvy s příjemcem grantu z důvodu „vyšší moci“, tedy nepředvídatelné výjimečné situace či události mimo účastníkovu kontrolu, která nemohla být zapříčiněna chybou či nedbalostí na jeho straně, má účastník nárok na výši grantové podpory odpovídající aktuální délce trvání mobility stanovené v článku 2.2 smlouvy mezi příjemcem grantu a účastníkem. Veškeré zbývající finanční prostředky musí být vráceny, pokud nedojde k jiné dohodě s příjemcem grantu.
V případě pozastavení účastnické smlouvy s příjemcem grantu ze strany účastníka z důvodu „vyšší moci“, tedy nepředvídatelné výjimečné situace či události mimo účastníkovu kontrolu, která nemohla být zapříčiněna chybou či nedbalostí na jeho straně, je účastníkovi povoleno pokračovat v mobilitě, v případě že mobilitu realizuje před ukončením celého projektu. Tento případ musí být v Mobility Tool+ zaznamenán jako jedna přerušená mobilita.
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/
https://www.dzs.cz/program/erasmus/vyjezdy-pobyty/studenti-vs
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/cs/resources-and-tools/erasmus-student-charter-0
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401
Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg
Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz
Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz