Konference představila účastníkům praktické příklady implementace umělé inteligence, automatizace a digitálních technologií v průmyslové výrobě prostřednictvím projektů českých i zahraničních firem. Cílem akce bylo přilákat do Jihlavy zájemce a experty na automatizaci a digitalizaci z celého Česka napříč průmyslovými odvětvími.
„České firmy stále více rozpoznávají potenciál umělé inteligence v optimalizaci výrobních procesů. Naše Roadshow jim přinesla konkrétní příklady úspěšných implementací a ukázala, jak mohou i menší podniky začít s digitální transformací. Právě malé a střední podniky jsou páteří české ekonomiky a jejich digitalizace je klíčová pro udržení konkurenceschopnosti našeho průmyslu," uvedla Adéla Lánová, ředitelka regionální kanceláře agentury CzechInvest v Jihlavě.
Návštěvníci měli jedinečnou příležitost prohlédnout si nejen unikátní prostory laboratoře Průmyslu 4.0, ale nově také Laboratoř průmyslové automatizace na Vysoké škole polytechnické Jihlava. Po celý den mohli účastníci na místě konzultovat své podnikatelské záměry firemního rozvoje a možnosti financování se zástupci partnerských organizací jako Agentura pro Podnikání a Inovace, Technologická agentura ČR, Národní centrum průmyslu 4.0, AIMatters nebo CzechInvest a CzechTrade.
„Umělá inteligence není jen módním pojmem, ale reálným nástrojem pro zvýšení efektivity výroby. Na konferenci jsme představili konkrétní případové studie firem, které díky implementaci AI výrazně zlepšily své výrobní procesy. Naším cílem bylo ukázat, že digitalizace a implementace AI jsou dostupné i pro menší výrobní podniky a mohou přinést významné úspory a zvýšení konkurenceschopnosti," dodal Robert Keil, ředitel Národního centra průmyslu 4.0.
Mezi hlavní letošní témata konference patřily digitální technologie, umělá inteligence, ale i aktuální energo management a robotika. Mezi vystupujícími byl kromě zástupců projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest také jeden z inkubovaných startupů v rámci tohoto projektu – CAPESolutions, který vystoupil k tématu blízkému konferenci, a sice vývoji digitálních dvojčat pro energetická úložiště. Odpoledne proběhly panelové diskuze na témata spojená s využitím umělé inteligence pro optimalizovanou výrobu a s tím spojená úskalí i přínosy.
„Jednou z hlavních priorit naší školy je propojování akademické sféry s praxí v průmyslu. Proto si velmi ceníme příležitosti hostit tuto zajímavou akci a prezentovat vybavení a odborné zázemí našich laboratoří na Katedře technických studií. Studenti tak získali přímý přehled o aktuálních trendech v oboru a cenné zkušenosti, které jim pomohou při uplatnění na trhu práce,“ uvedl doc. Ing. Zdeněk Horák, Ph.D. rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava.
Roadshow tradičně láká firemní zástupce z celého Česka a těšila se i letos hojné účasti. Záznamy z akce budou v nejbližších dnech k dispozici na YouTube kanálu agentury CzechInvest k celé Roadshow digitalizace MSP.
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401
Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg
Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz
Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz