Vysoká škola polytechnická Jihlava připravuje v horizontu několika let navýšit počty studentek a studentů nelékařských studijních programů jako je Všeobecné ošetřovatelství a Porodní asistence. Reaguje tak na sílící společenskou poptávku po nelékařském zdravotnickém personálu, kterého má dle dostupných dat v budoucnosti stále ubývat.
Simulační učebna JIP Katedry zdravotnický studií VŠPJ. Foto: VŠPJ
Součástí tohoto záměru je také zajištění odpovídající výukové infrastruktury. V souladu s nejnovějšími edukačními trendy a zvyšujícími se požadavky na kvalitu výuky došlo na VŠPJ k vybudování zcela nových simulačních odborných učeben, a to učebny jednotky intenzivní péče a porodního sálu. „Tyto praktické učebny jsou vybaveny nejmodernějším nemocničním vybavením a studující si zde mohou vyzkoušet reálné postupy na reálných přístrojích, a to na široké škále ošetřovatelských, diagnostických i léčebných intervencí včetně aplikace léčiv a sledování jejich účinku v reálném čase. Učebny tak pomohou nejen studujícím, ale v budoucnosti také těm lékařům, kteří si chtějí či potřebují zvýšit kvalifikaci v nejrůznějších oblastech,“ uvádí prorektor pro vnitřní, vnější a zahraniční vztahy Václav Báča, který je zároveň i vyučujícím na Katedře zdravotnických studií VŠPJ. Vysoká škola polytechnická Jihlava v tomto směru velmi úzce spolupracuje s Krajem Vysočina a s nemocnicemi jím zřizovanými. Společně tak vytváří živoucí ekosystém zdravotnického vzdělávání v závislosti na měnících se potřebách obyvatel regionu.
Simulační učebna porodního sálu Katedry zdravotnický studií VŠPJ. Foto: VŠPJ
Vysoká škola polytechnická Jihlava reflektuje rovněž vzrůstající požadavky na odpovídající personální zajištění oblasti sociální práce ze strany poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb napříč Českou republikou. Proto akreditovala navazující magisterský program Sociální práce v péči o duševní zdraví. „Program byl vytvořen na základě požadavků praxe a pokrývá potřeby vyplývající z reformy psychiatrické péče v České republice. Ta se potýká s extrémním nedostatkem odborníků na uvedenou problematiku, zejména pak vzhledem k aktuálnímu velmi nepříznivému stavu a pokračujícímu trendu dlouhodobého nárůstu některých duševních onemocnění jakou jsou demence, úzkostné poruchy, deprese, závislosti a další,“ říká Markéta Dubnová, vedoucí Katedry sociální práce VŠPJ. Obsah studijního plánu a zaměření klíčových předmětů je koncipováno s cílem rozšířit kompetence a specifické dovednosti stávajících sociálních pracovníků a pracovnic pro výkon sociální práce v oblasti péče o duševní zdraví a tím pokrýt potřeby stárnoucí společnosti.
Tento článek vznikl v rámci iniciativy České konference rektorů (ČKR) „Vysoké školy pro společnost“.
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401
Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg
Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz
Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz