O škole
Navigace
Publikováno: 20. 10. 2023 03:09
Autor: IS IS

V diskusním setkání "Na slovíčko" byly hlavním tématem přírodní lokality a jejich ochrana

Ve čtvrtek 19. října 2023 se v rámci online diskusního setkání "Na slovíčko" hovořilo na téma udržitelnosti cestovního ruchu v chráněných přírodních lokalitách. Pozvání do diskuse přijal Mgr. Jakub Kašpar z Krkonošského národního parku, Mgr. Josef Štemberk, Ph.D. z Národního parku Šumava, David Freudl, MA za Národní park Thayatal, Ing. Blanka Nedvědická z Geoparku Český ráj, Ing. Stanislav Stařík z Geoparku Broumovsko a Mgr. Roman Fabeš z Geoparku Vysočina.



Katedra cestovního ruchu VŠPJ realizuje od roku 2021 pravidelná online diskusní setkání „Na slovíčko“, a to na aktuální témata, která rezonují mezi odbornou veřejností v cestovním ruchu. Ve čtvrtek 19. října 2023 se konalo již čtvrté takové online diskusní setkání. Na téma udržitelnosti cestovního ruchu v přírodních lokalitách tentokrát diskutovali Mgr. Jakub Kašpar z Krkonošského národního parku, Mgr. Josef Štemberk, Ph.D. z Národního parku Šumava, David Freudl, MA za Národní park Thayatal, Ing. Blanka Nedvědická z Geoparku Český ráj, Ing. Stanislav Stařík z Geoparku Broumovsko a Mgr. Roman Fabeš z Geoparku Vysočina. 

V diskusi zaznělo několik zajímavých postřehů týkajících se zejména období pandemie Covidu-19. „Všichni diskutující hodnotili covidové období jako velice náročné pro chráněná území a přírodní lokality. A to zejména z důvodu vysoké koncentrace návštěvníků. Častokrát se jednalo o návštěvníky, pro které příroda není hlavním motivem účasti na cestovním ruchu a tyto lokality navštívili z důvodu pandemických omezení,“ uvádí vedoucí Katedry cestovního ruchu VŠPJ Ing. Ivica Linderová, PhD. a dodává: „naštěstí s uvolněním pandemických opatření se struktura návštěvníků mění a do přírody se vrací ti, pro které je návštěva přírodních lokalit a pobyt v přírodě hlavním motivem návštěvy.

Jako jedna z možností ochrany území byla zmíněna cílená nepropagace citlivých lokalit, které máme zájem chránit a zachovat. Nemalá pozornost by měla být věnována budování návštěvnických center, environmentálnímu vzdělávání a výchově návštěvníků, spolupráci s obcemi nebo destinačními společnostmi. 

Pro přírodní lokality je také důležité, jak dlouho se v nich návštěvníci zdrží. „Během diskuse jsme se shodli, že pro přírodní lokality nejsou žádoucí krátké návštěvy území ve smyslu využití blízkého parkoviště a rychlé návštěvy nejatraktivnějších míst. Cílem by mělo být nezvyšovat počet návštěvníků v dané lokalitě, ale naopak je v ní udržet delší čas. Návštěvníci pak nejenže navštíví preferované lokality, ale také využijí služeb na daném území,“ říká RNDr. Stanislava Pachrová Ph.D. z Katedry cestovního ruchu VŠPJ. „Shodli jsme se také na tom, že cestou pro rozvoj šetrnějšího cestovního ruchu v přírodních lokalitách není zavádět vstupné a parkovné. To víme, že v praxi nefunguje. Jak dokládá příklad NP Thayatal, účinějším nástrojem je omezení parkovacích míst v těsné blízkosti nejvyhledávanějších lokalit a naopak budování parkovišť ve větší vzdálenosti od atraktivních turistických cílů." shrnuje dr. Pachrová.

 
Záznam z diskuse si můžete poslechnout ZDE.

 

 
Spojte se s námi

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava

IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401

Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg

Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz

Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz


Moment prosím...