Vysoká škola polytechnická Jihlava (dále jen VPŠJ) klade velký důraz na prevenci a bezpečné prostředí pro všechny. Neakceptuje žádné formy sexuálního a genderově podmíněného obtěžování a očekává, že se všichni jednotlivci školy, její návštěvníci/návštěvnice i smluvní partneři budou k sobě chovat ve vzájemném respektu, ohleduplnosti a s úctou.
Každý má právo očekávat profesionální chování od ostatních a každý je zodpovědný za své chování vůči ostatním.
Všichni pak mají osobní odpovědnost za dodržování těchto zásad a principů:
- podporovat bezpečné prostředí, ve kterém se s lidmi zachází spravedlivě a s úctou
- deklarovat, že obtěžování je nepřijatelné, a že se každý podílí na vytváření prostředí bez jakékoli formy obtěžování
- netolerovat žádnou formu obtěžování a v případě, že se stanou jeho svědky, tak na nepřijatelné chování bez prodlení upozornit
- poskytnout podporu studujícím a zaměstnancům, kteří se cítí být obtěžováni
Co je sexuální obtěžování?
Obecně lze sexuální obtěžování definovat jako nevhodné a nevítané chování se sexuálním podtextem. Podstatou sexuálního obtěžování (podobně jako ostatních druhů obtěžování) je snaha získat, zvýšit nebo potvrdit si svoji převahu nad druhým člověkem. Sexuální obtěžování tak můžeme rozdělit do 3 kategorií:
1. nevítaná sexuální pozornost
2. sexuální vydírání a nátlak
3. využívání genderových stereotypů
Konkrétně se pak může jednat například o sexuální návrhy, nabízení výhod za intimní sblížení či naopak vyhrožování v případě odmítnutí (např. udělení zápočtu, zkoušky nebo dobré známky, povýšení, finanční odměny či další jiné výhody), různé formy psychického nátlaku, jako je například odlišné zacházení na základě pohlaví, materiály zobrazující ženy či muže jako sexuální objekty, vystavování a distribuce pornografických materiálů nebo ponižující poznámky. Patří sem i šikana a výhružné a nepřátelské jednání, urážlivé, nežádoucí a neopětované verbální i neverbální chování (intimní dotyky, i ve formě poplácání, hlazení) a fyzické napadení.
Všechny tyto skutečnosti mohou vytvořit nepříjemné studijní či pracovní prostředí i atmosféru mezi studujícími a vyučujícími nebo zaměstnanci a nadřízenými, případně mezi studujícími či zaměstnanci navzájem. Mohou se odehrávat jak ve výuce, tak i mimo ni během konzultací, praxí nebo různých exkurzí mimo prostor školy, v případě zaměstnanců a zaměstnankyň nejčastěji v pracovní době a na pracovišti.
VŠPJ opírá své stanovisko vůči sexuálnímu obtěžování o tyto 4 pilíře:
1. nulová tolerance
2. stoprocentní transparentnost postupu
3. kompetentnost odborného pracovníka + návazných organizací
4. sankce, které vedou k bezpečnému prostředí pro všechny
Jak se zachovat?
V první řadě je třeba vědět, že takové chování je nepřijatelné a je nutné se vůči němu vymezit. Tolerování takového chování nebo kladení viny sám/sama sobě, zanechání předmětu případně celého studia, či podání výpovědi z pracovního poměru nepomůže.
Pokud si nejste jisti, zda jste se stali objektem sexuálního obtěžování, můžete kontaktovat psychologickou poradnu VŠPJ nebo externí odborné pracoviště. Služba je dostupná také těm, proti nimž bylo vzneseno obvinění z obtěžování. Další zdroje pomoci a rady naleznete na níže uvedených odkazech.
V rámci Poradenského a kariérního centra VŠPJ můžete kontaktovat psycholožku Mgr. Hanu Vláčilovou, která Vám bude v řešení tohoto problému maximálně nápomocná, a to prostřednictvím e-mailové adresy psycholog@vspj.cz. S veškerými podněty bude zacházeno vážně a důvěrně. Záleží na vás, jaký způsob řešení budete preferovat. Jak pověřená osoba, tak případně další osoby, které by, pokud si to budete přát, informace od vás viděly či slyšely, jsou vázány přísnou mlčenlivostí.
Pokud byste chtěli situaci řešit sami, doporučujeme písemnou komunikaci. Je dobré začít napsáním e-mailu nebo jiné zprávy dotyčné/mu o tom, že vám jeho/její chování vadí a že jej považujete za nevhodné a netolerovatelné. Ve zprávě by mělo být uvedeno, co vám konkrétně vadí a proč, a návrh dalšího postupu. Pokud by nedošlo ke změně, můžete využít postup při řešení případů porušování etických zásad na VŠPJ, tak jak jej definuje Etický kodex VŠPJ, a to:
Pokud se prokáže, že stěžovatel/ka věděl/a, že stížnost byla neopodstatněná, lze obvinění z obtěžování považovat za obtěžující nebo škodlivé a může být proti nim zahájeno disciplinární řízení nebo proti nim podán podnět Etické komisi.
Užitečné odkazy:
Etický kodex Vysoké školy polytechnické Jihlava
Stali jste se obětí sexuálního obtěžování?
Jak reagovat na téma sexuální obtěžování?
Co je sexuální obtěžování a jak se mu bránit (příručka pro studující vysokých škol)
Vysoká škola polytechnická Jihlava
Tolstého 16
586 01 Jihlava
IČ: 71226401
DIČ: CZ71226401
Kontakt
Telefon: +420 567 141 111
Fax: +420 567 300 727
E-mail: vspj@vspj.cz
ID datové schránky: w9ej9jg
Kontaktní místo kanceláře rektora
Monika Jonášová
E-mail: monika.jonasova@vspj.cz
Studijní oddělení
Telefon: +420 567 141 181
E-mail: studijni@vspj.cz